Masaż sportowy koni to idealna forma masażu przed treningiem - mięśnie konia są przygotowane do wysiłku. Poprawia jakość ruchu oraz redukuje ból i usztywnienia. Pomaga koniowi pracować symetrycznie ciałem. Wykonany po treningu działa uspokajająco oraz wspomaga regenerację po wysiłku.
Masaż klasyczny koni to technika wpływająca na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe za pomocą dotyku dłońmi. Jest to jedna z technik poprawiająca wygląd skóry, usprawniająca mięśnie oraz wpływająca pośrednio na układ naczyniowy, limfatyczny oraz nerwowo-hormonalny.
Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) likwiduje obrzęki, wysięki lub zmiany skórne wynikające z zaburzeń krążenia limfy.
Punkty spustowe to włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu. Wykazują one nadwrażliwość uciskową prowokując przy tym ból.
Blizna to zmiana na skórze, pozostałość po ingerencji chirurgicznej lub urazie. Dolegliwości spowodowane jej utworzeniem mogą być odczuwalne miejscowo, a także w obszarach ciała położonych znacznie dalej. Blizna może powodować lokalnie zaburzenia czucia, powodując ograniczenia ruchomości ciała konia.
Bańkowanie, czyli masaż bańką chińską to terapia regulacyjna, która przez podrażnienie mobilizuje organizm do samouzdrowienia.
Magnetoterapia wpływa na przepuszczalność błon komórkowych, zwiększa przemianę materii, znacząco zwiększa ukrwienie i tym samym także natlenia tkanki. Pole magnetyczne przenika przez cały organizm, dlatego jego działanie wpływa na każdą komórkę.
Stosując magnetoterapię osiągniemy między innymi efekt przeciwbólowy, mikrorelaksacyjny, przeciwobrzękowy, wazodylatacyjny, detoksykacyjny, gojący i regeneracyjny.
Terapię tę wykorzystuje się przy:
- złamaniach kości,
- stanach zapalnych kości,
- obrzękach,
- nadwyrężeniu mięśni i ścięgien,
- bólach grzbietu,
- nadmiernych napięciach i bólach mięśniowych,
- zwyrodnieniach.
Jest to idealna terapia przy urazie mięśnia międzykostnego, zginacza powierzchownego, czy zginacza głębokiego palców.
Derka magnetyczna Biomag jest to urządzenie do przeprowadzenia magnetoterapii koni lub kuców pulsacyjnym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Pacjent podczas aplikacji w większości przypadków niczego nie odczuwa, dlatego jest to przyjemna terapia dla zwierząt, a także ludzi.
Stretching jest jedną z form kinezyterapii możliwą do zastosowania podczas rehabilitacji koni. Może być także metodą zapobiegania urazom, a po ich wystąpieniu łagodzenia skutków. Obecnie stretching jest standardowym zabiegiem przygotowującym konia do zawodów. Jest to powszechna forma rehabilitacji w medycynie weterynaryjnej. Stretching jest najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem na utrzymanie i zwiększenie elastyczności mięśni. Za pomocą stretchingu można zredukować także ból mięśniowy.
czytaj więcej ...Taping u koni można stosować w przypadku:
- napięcia mięśniowego,
- przeciążenia układu ruchu,
- zwyrodnień,
- bólu stawów i kręgosłupa,
- obrzęków i krwiaków,
- urazów stawów, takich jak skręcenia, zwichnięcia i stłuczenia,
- nadwyrężeń, naderwań i naciągnięć mięśni oraz więzadeł.
Dzięki plastrowaniu dynamicznemu możemy przyspieszyć regeneracje tkanek miękkich, zmniejszyć ból lub obrzęk poprzez usprawnienie krążenia płynów, w tym limfy.
Aplikacja limfatyczna
Aplikacja mięśniowa
Metoda ta jest stosowana u:
1. koni sportowych, które są poddawane ciężkiemu treningowi.
2. koni rekreacyjnych, które codziennie zmagają się z nauką jeszcze niedoświadczonych jeźdźców przez co aparat ruchu koni zostaje mocno przeciążony.
3. koni kontuzjowanych, gdzie terapeuta dzięki odpowiedniej aplikacji jest w stanie przyspieszyć procesy regeneracyjne.
4. źrebaków, u których wystąpił, np. przykurcz ścięgien.
Aplikacja mięśniowa
Aplikacja przestrzenna
Equus Zoophysiotherapy
Izabela Michałowska
NIP: 7681848053
26-300, Opoczno
email: biuro@zoofizjoterapiakoni.pl
Zapraszam na moje media społecznościowe: